Tradycyjne wypieki wielkanocne

wypieki wielkanocneŚwięta Wielkanocne to przede wszystkim tradycja , w pierwszej kolejności wymienić Wielki Post, Wielki Tydzień oraz oczywiście święcenie pokarmów. Tym wyjątkowym świętom towarzyszą również pewne zwyczaje, mowa tu o porządkach, przygotowywaniu dań wielkanocnych, a także smakowitych wypieków. Pyszne ciasta królują na stołach w większości polskich domów. Wśród tradycyjnych wypieków wielkanocnych najważniejszymi są różnego rodzaju babki oraz mazurki.
Obecnie babki wielkanocne nie są już takie jak przed latami. Według tradycji babki należy je przygotowywać w Wielką Sobotę.
Dawniej gospodynie domowe spędzały mnóstwo czasu w kuchni przygotowując właśnie babki. Dokładano wszelkich starań, aby ciasto było jak najlepsze. Do jej upieczenia wykorzystywano bardzo dużą ilość jajek. Jednakże wszystko to nigdy nie dawało gwarancji, że ten tradycyjny wielkanocny wypiek będzie nadawał się do postawienia na świąteczny stół. Nawet najlepszym gospodyniom baba mogła się nie dać. W takiej sytuacji pieczenie trzeba było rozpocząć od nowa. Dzisiaj istnieje wiele przepisów na babki, które można przygotować w szybki i łatwy sposób, a to niewątpliwie cieszy współczesne gospodynie. Mimo iż obecnie babki są inne niż dawniej, ten wypiek powinien zagościć w każdym domu podczas Świąt Wielkanocnych.
makowiecBabki wpisały się w polską tradycję związaną z celebrowaniem Wielkanocy, dlatego też warto zwyczaj ten kontynuować i podawać każdego roku swoim bliskim wyjątkowe świąteczne baby – piaskowe, kawowe, ucierane, a także inne, na które przepisy znaleźć można w książkach kucharskich.
Drugie tradycyjne wielkanocne ciasto – mazurek, również ma swoją historię. Jada się go tylko raz w roku, dlatego też koniecznie powinien pojawić się na świątecznych stołach. Mimo iż mówi się o mazurkach, że są tradycyjnym polskim wypiekiem, to w rzeczywistości przywędrował on do kraju z Turcji, natomiast w polskiej kulturze zakorzenił się w wieku XVII. Po okresie postu nadchodzi czas, kiedy można z czystym sumieniem zjeść słodki wypiek, jakim niewątpliwie jest mazurek wielkanocny. Dawniej mazurki traktowano jako swego rodzaju nagrodę właśnie za przestrzeganie postu. Obecnie jednak zwyczaj ten zaniknął, ale nadal przygotowuje się smaczne mazurki. Oczywiście nie w taki wyjątkowy sposób jak było to dawniej, najważniejsze jednak, że tradycja jest podtrzymywana i współcześnie panie domu nadal na Święta Wielkanocne pieką pyszne mazurki.
Poza wielkanocnym mazurkami i babkami do tradycyjnych wypieków zaliczyć można makowce, serniki świąteczne i ciasta drożdżowe. Każde z tych ciast przygotowane według sprawdzonej receptury z pewnością będzie smaczne.