Jajko – symbol wielkanocny

jajo wielkanocneW polskiej kulturze Święta Wielkanocne odgrywają bardzo ważną rolę. Wszyscy szczególnie się do nich przygotowują. Wielkanoc to także symbole, mowa tu przede wszystkim o jajku – symbolu życia, zwycięstwa nad śmiercią. Dawniej w czasie postu zakazane było spożywanie jaj. Można było zjeść je dopiero podczas Wielkanocy. Głównym składnikiem świątecznego koszyczka są właśnie jajka, o nim nie można również zapomnieć układając świąteczne menu.
Podczas wielkanocnego śniadania spożywamy święcone w Wielką Sobotę pokarmy. Jak już zostało wspomniane, w żadnym wypadku nie może zabraknąć tam jajka. Tradycja święcenia pokarmów sięga czasów średniowiecza. Jeśli natomiast chodzi o chrześcijan, to jajko jest symbolem nawiązującym do Zmartwychwstania Pańskiego, co ważne symbol ten od wieków związany był ze Świętami Wielkanocnymi.
Jeśli mowa o wielkanocnych jajkach, to nie można oczywiście pominąć pisanek, tradycja związana z malowaniem jaj również sięga wiele lat wstecz.

Dawniej pisanki zdobione za pomocą igły, widniały na nich wspaniałe wzory, które często inspirowane były przyrodą. Obecnie jednak tradycja związana z malowaniem pisanek zachowana została tylko w niektórych regionach Polski. Zdobienie pisanek było niewątpliwie miłym zwyczajem, brak jego kontynuacji z pewnością coraz częściej wynika z braku czasu na takie właśnie czynności.

jajko wielkanocne W wielu domach ozdabianie wielkanocnych jaj ogranicza do zanurzanie ich w specjalnym barwniku. Coraz więcej ludzi odchodzi od wspaniale ozdabianych pisanek. Wyjątek oczywiście stanowią dzieci, które chętnie każdego roku przed Świętami Wielkanocnymi malują pisanki. Z pisankami związane są także pewne zwyczaje. Dawniej wzajemnie się nimi obdarowywano, co więcej, jeśli panna otrzymała pisankę od chłopca, oznaczało to, że darzy on ją uczuciem. Ponadto, skorupek z jaj święconych nie wolno było wyrzucać, a wyłącznie spalić w piecu.
Święta Wielkanocne oscylują wokół jaj – czy to święconych, czy to kolorowych pisanek. Jaja wykorzystywane są również do przyrządzania smakowitych potraw – sałatki wielkanocne, jaja faszerowane, jaja w galarecie i inne smaczne sałatki z jajkiem, a także pysznych wypieków, tutaj wspomnieć koniecznie trzeba o tradycyjnych wielkanocnych ciastach – mazurkach i babkach.
W tym całym świątecznym zamieszaniu – porządkach, pieczeniu ciast, przygotowywaniu potraw nie powinniśmy zapominać o znaczeniu Wielkanocy i symbolach z nią związanymi, przede wszystkim oczywiście o jajku. Warto również swoim dzieciom opowiedzieć o tym symbolu, aby i one miały od najmłodszych lat świadomość jak ważny jest on w życiu wszystkich chrześcijan.